Answer:
[tex]t=2.5\ years[/tex]
Step-by-step explanation:
we know that
The formula to calculate continuously compounded interest is equal to
[tex]A=P(e)^{rt}[/tex]
where
A is the Final Investment Value
P is the Principal amount of money to be invested
r is the rate of interest in decimal
t is Number of Time Periods
e is the mathematical constant number
we have
[tex]t=?\ years\\ P=\$12,500\\P=\$14,000\\ r=4.5\%=4.5/100=0.045[/tex]
substitute in the formula above and solve for t
[tex]14,000=12,500(e)^{0.045t}[/tex]
Simplify
[tex]14,000/12,500=(e)^{0.045t}[/tex]
[tex]1.12=(e)^{0.045t}[/tex]
Apply ln both sides
[tex]ln(1.12)=ln[(e)^{0.045t}][/tex]
[tex]ln(1.12)=(0.045t)ln(e)[/tex]
Remember that
[tex]ln(e)=1[/tex]
so
[tex]ln(1.12)=(0.045t)[/tex]
[tex]t=ln(1.12)/(0.045)[/tex]
[tex]t=2.5\ years[/tex]