During its first year of operations, forrest company paid $49,840 for direct materials and $50,800 in wages for production workers. lease payments, utility costs, and depreciation on factory equipment totaled $14,200. general, selling, and administrative expenses were $20,800. the average cost to produce one unit was $5.80.
required:
how many units were produced during the period?