bryanlascarez820 bryanlascarez820
  • 19-02-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, you can purchase loose lemons at 2 for $0.99. You can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is a better buy

Respuesta :

Geovanni Geovanni
  • 19-02-2015
All you have to do is multiply the .99 buy 3, if it equals less than $2.50, which it doesn't then it is the better deal.
Answer Link
olverayo2
olverayo2 olverayo2
  • 19-02-2015
Divide 2.50/6 = .42 each lemon in bag, while 2 for .99 would be .495 for each lemon
Answer Link

Otras preguntas

"describe how dna serves as genetic information"
What was the point of slave codes?
Which of the following is the diff beetween mardi grass and carnaval ponceno
How was Bohr’s atomic model similar to Rutherford’s model? It described a nucleus surrounded by a large volume of space. It described electron position in
Which formal element does a viewer absorb first on viewing an artwork? A. expression B. narrative C. rendering D. experience E. representation
What could be a good reason (In one sentence) should the electoral college should not exist?
hopelessness, difficulty, sadness, defeat Which theme can you create using all the key ideas above?
3(2x-5)-4(x-3) someone help me with this please
What are the solutions of the quadratic equation below?
What is 3 1/3 x 2 1/4 ?