Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

Why is Leo Tolstoy important ?
When Mary was born, she weighed 8 pounds. When she was 10 years old, she weighed 10 times as much. How much more did Mary weigh when she was 10 years old than s
150/64 Gd -> 4/2 He +
how do you find velocity
The mortal Odysseus describes being held captive by the goddess Kalypso and the guileful Circe, both of whom wanted him to marry her. From this, we can infer th
CREATIVE story 250 word It was my best friend's deepest, and it would be a hard one to keep.........
CREATIVE story 250 word It was my best friend's deepest, and it would be a hard one to keep.........
Select an historical event from the list provided. Research media coverage of the event and write a five-paragraph essay in which you discuss each of the follow
An ostrich can run 10 kilometers in 15 minutes. What is it’s speed in kilometers per hour.
Which class of vertebrates is considered to be the first to develop lungs, allowing them to become terrestrial organisms? A) Reptilia B) Aves C) Mammalia D)