piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

How do you graph y^2=x^3?
Under michigan boating laws what practice is legal when towing a person on water skis behind a boat
If it takes light 8.3 minutes to reach the sun from the earth,what is the distance of the sun from the earth?
What do the magna carta,mayflower compact, english bill of rights, the declaration of independence, and the u.s. constitution all have in common?
Wrigley's chewing gum is the same product whether you buy it in japan, great britain, brazil, or the united states. wrigley's sells the same products around the
NEED HELP!! ヾ(  ̄O ̄)ツ i need a bunch of super smart people to help me find the volume of this prism please!.... And write the steps worth 13 pts
Which of the following statements about vinegar is the most logically correct
history question down below
Water flows into a tank according to the rate F(t)= (t+6)/(1+t), and at the same time empties out at the rate E(t)= (ln(t+2))/(t+1), with both F(t) and E(t) mea
How is the concept of the cultural landscape related to areal differentiation?