briannaramos1005 briannaramos1005
  • 01-01-2023
  • Mathematics
contestada


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

Respuesta :

mirzaujerry4166 mirzaujerry4166
  • 01-01-2023

Answer:

= (9×10.35$)÷5

= $18.63

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-01-2023

Answer:

9 bags would cost 18.63

Step-by-step explanation:

To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

10.35               x

------------   = -------------

5 bags          9 bags

Using cross products

10.35 * 9 = 10 * 5

93.15=5x

Divide each side by 5

93.15/5 = x

18.63 =x

9 bags would cost 18.63

Answer Link

Otras preguntas

Square root x = 10 but what does x equal
solve this equation -98=7(n-7)
A carpet costs $15 per square foot. (when calculating the price any fraction of a square foot is counted as a whole square foot) If the area you want is 19.7 sq
Write three equations using integers to illustrate the distributive property.
66 is 11% of what number?308 is what percent of 350?
what is 6/10 simplified
Antifederalists criticized the Constitution as...
what is the basic concept of making movies? what is TV Broadcasting?
what is the answer to -10r+6+r+5
What is 25/100 and 350/1000 simplified?