Answer:
Rate of Return = 24.7%
Step-by-step explanation:
Given 10 shares of Stock A are purchased for $30/share:
[tex]\sf \implies Initial \; value = \$30 \times 10 = \$300[/tex]
The current value, after deducting the commission:
[tex]\implies \sf Current \; value = \$380 - \$6 = \$374[/tex]
A rate of return is the net gain (or loss) of an investment over a specified time period, expressed as a percentage of the investment's initial cost.
[tex]\boxed{\sf Rate\;of\;return=\dfrac{Current \; value - Initial \; value}{Initial \; value} \times 100}[/tex]
Therefore:
[tex]\sf \implies Rate\;of\;return=\dfrac{\$374-\$300}{\$300} \times 100[/tex]
[tex]\sf \implies Rate\;of\;return=\dfrac{\$74}{\$300} \times 100[/tex]
[tex]\sf \implies Rate\;of\;return=0.2466666...\times 100[/tex]
[tex]\sf \implies Rate\;of\;return=24.7\%\;\;(nearest\;tenth)[/tex]