Answer:
$42
Step-by-step explanation:
You want the price with tax of a $35 pair of shoes subject to a 20% tax.
The tax is the cost of the shoes multiplied by the tax rate. The final price is the sum of the cost of the shoes and the tax:
final price = price + price × tax rate
final price = price × (1 + tax rate) = $35 × 1.20 = $42
The final price of the shoes is $42.
Answer:
42$
Step-by-step explanation:
tax increase will be
20% of 35$
= 20/100 × 35
= 7$
Final price = Old price + Tax
= 35 + 7
= 42$