NO LINKS!!!
The number N of beavers in a given area after t years can be approximated by the following.
N = 5.510^0.23t), 0 ≤ t ≤ 9

Use the model to approximate how many years it will take for the beaver population to reach 92. (Round your answer to the nearest year.)
t= ________ years

Respuesta :

Answer:

t = 12 years

Step-by-step explanation:

Given equation:

[tex]N = 5.510^{0.23t}, \quad 0 \leq t \leq 9[/tex]

where:

  • N = number of beavers
  • t = time (in years)

To approximate how many years it will take for the beaver population, N, to reach 92, substitute N = 92 into the given equation and solve for t:

[tex]\implies 5.510^{0.23t}=92[/tex]

[tex]\implies \ln 5.510^{0.23t}= \ln 92[/tex]

[tex]\implies 0.23t\ln 5.510= \ln 92[/tex]

[tex]\implies t= \dfrac{\ln 92}{0.23 \ln 5.510}[/tex]

[tex]\implies t=11.5201909...[/tex]

[tex]\implies t=12\; \rm years[/tex]

Therefore, it took 12 years (to the nearest year) for the beaver population to reach 92.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico