Respuesta :

volume = length * length * length  

so 

V = [tex] 0.8^{3} [/tex] = 0.512[tex] m^{3} [/tex]

Answer: [tex]0.512\text{ m}^3[/tex]

Step-by-step explanation:

The formula to find the volume of a cube is given by :-

[tex]\text{Volume of cube}=\text{(edge)}^3[/tex]

Given : Edge length of a cube = 0.8 m

Then, the volume of a cube is given by :-

[tex]\text{Volume of cube}=(0.8)^3\\\\\Rightarrow\ \text{Volume of cube}=0.512\text{ m}^3[/tex]

Therefore , the  volume of a cube = [tex]0.512\text{ m}^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico