21BitherNathanP
21BitherNathanP 21BitherNathanP
  • 28-02-2017
  • Mathematics
contestada

Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

Respuesta :

DuxGinger
DuxGinger DuxGinger
  • 28-02-2017
$6.00 Dollars.

To get this answer you must understand that the opposite of multiplying something is dividing. So...

Final price / how many units = single unit price

$27.00/4.5=6   
Answer Link
charlottekrist
charlottekrist charlottekrist
  • 28-02-2017
4 1/2 = 9/4 = 4.5 kg
27/4.5=6
The price per kilogram is $6
Answer Link

Otras preguntas

hey guys look i need to know how to write an essay on pets thank you
Divide use partial quotients divide 8 by 184
what innovations came about through Greek Art?
jose's vase can hold up to 2,419 milliliters of water. he poured 1 liter 299 milliliters of water into the empty vase. The he added 398 milliliters.. how much
What compound in the diet cannot be used to form fat if it is consumed in excess?
What effect would a drug that interferes with protein synthesis have on the development of red blood cells?
Inexhaustible resource examples
Which Byzantine emperor became famous for codifying Roman law?
There are no biologically pure races. true or false.
There are ____ chromosomes in the nucleus of the human cell and these chromosomes consist of genes made of ____.