contestada

a concave mirror forms a real image at 17 cm from the mirror surface along the principal axis. if the corresponding object is at a distance of 36 cm, what is the mirrors focal length

Respuesta :

Image distance (Di) = 17 cm
Object distance (Do) = 36 cm

Using mirror equation,

1/Di + 1/Do = 1/f
1/17 + 1/36 = 1/f
0.058824 + 0.027777 = 1/f
1/f = 0.086601
f= 11.5472 = 11.55 cm

The mirror's focal length will be 11.55 cm. The formula for the mirror equation is used in the given problem.

What is a mirror equation?

A mirror equation is an equation that relates object distance and image distance to focal length.

The given data in the problem is;

Image distance (u) = 17 cm

Object distance (v) = 36 cm

f is the mirrors focal length

The mirror equation is given as;

[tex]\rm \frac{1}{v} +\frac{1}{u} =\frac{1}{f} \\\\ \rm \frac{1}{17} +\frac{1}{36} =\frac{1}{f} \\\\ \frac{1}{f} =0.86601\\\\ f =11.5472 \\\\ f=11.55 \ cm[/tex]

Hence the mirror's focal length will be 11.55 cm.

To learn more about the mirror equation refer to the link;

https://brainly.com/question/3229491

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico