An athlete does a chin-up by lifting her 42.0-kg body at a distance of 0.25 m in 2 seconds. What is the power performed by the athlete? Please respond in 1–2 complete sentences using your best grammar.

Respuesta :

The power performed by the athlete will be 51.45W.

what is power?

Power is simply The SI unit for this is Watts, and its definition is the quantity of energy that is turned into one unit.

Power = Energy/time

Force = ma = 42 kg × 9.8m/s² = 411.6N.

Energy = Force × distance

          = 411.6N × 0.25m = 102.9J

Then Power = 102.9J/2s = 51.45W

Types of power?

some of the types of power are;

  • Average power.
  • Mechanical power.
  • Electrical power.
  • Peak power and duty cycle.
  • Radiant power.

learn more about power here:

brainly.com/question/27749730

#SPJ1

The power performed by the athlete will be 51.5W.

What is Power?

Power is simply The SI unit for this is Watts, and its definition is the quantity of energy that is turned into one unit.

Formula for Power; Power = Energy expended / time

Types of Power

  • Average power.
  • Mechanical power.
  • Electrical power.
  • Peak power and duty cycle.
  • Radiant power.

Force = ma = 42 kg × 9.8m/s² = 411.6N.

Work done = Force × distance

Work done = 411.6N × 0.25m = 102.9J

Therefore; Power = 102.9J/2s = 51.5W

Learn more about power here: https://brainly.com/question/24858512

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico