The uniform slender bar AB has a mass of 8 kg and swings in a vertical plane about the pivot at A. If angular velocity theta dot = 2 rad/s when theta = 30 degrees, compute the force supported by the pin at A at that instant. This is a homework question and I'm told the answer is 56.3 N but I am having trouble coming to that answer.

Respuesta :

The force supported by the pin at A at that instant is -16.99N.

θ = 2rad/s

Ia = ml²/3 = 8 × 0.9²/3 = 54/25 kgm²

∑Ma = αIa

8 (0.45) cos30 = α54/25

α = 14.16rad/s

∑ Fn = m a

An - 8gsin30 = 8 a

Fn = M a

An = 53.64 N

∑Ft = m At

The force supported by the pin at A at that instant At = -16.99N

Force is the pushing or pulling of an object. When objects interact with one another, push and pull are generated. You can also describe force using words like stretch and squeeze. Depending on how powerful the push or pull is, forces act in a specific direction and come in different sizes. Forces are referred to as "vector quantities" because to these traits. As a result, forces behave mathematically differently from physical quantities that lack direction (denoted scalar quantities). For instance, it is important to know both the magnitude and the direction of both forces in order to determine what happens when two forces act on the same object.

Learn more about force here:

https://brainly.com/question/13191643

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS