Seudónimo Seudónimo
  • 27-02-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of pellets cost $15. How much dose 1 pound cost?

Relax

Respuesta :

trishinada63
trishinada63 trishinada63
  • 27-02-2017
Make a proportion:
5/15=1/x
Cross multiply:
15=5x
Divide both sides by 5
x=3
Answer Link
Аноним Аноним
  • 27-02-2017
It's cost 3 because 15 divided by 5 is 3. so 3
Answer Link

Otras preguntas

75% of what is 96!!!!!!!!!????????
What key function does the atmosphere serve that enables life to exist on the planet?
what is 49% as a fraction?
Cu + AgNO3 = Cu(NO3)2 +Ag
What type of triangle is formed by joining the points D(7, 3), E(8, 1), andF(4, -1)?equilateral triangle isosceles triangle right triangle acute scalene trian
What is the GCF for 70 and 90
What are two ways that living things use proteins ?
What is the GCF for 70 and 90
75% of what is 96!!!!!!!!!????????
the sum of a negative number, 1/4 of the negative number, and 7/16 of the negative number is -13 1/2. what is the negative number. ok now how do u solve that an