Lupia ride a taxi that charge a flat rate of $6. 75 plu $3. 20 per mile. If the taxi charge lupia $40. 03 in total for her trip, how many i her ride?

Respuesta :

As stated in the preceding statement Lupita may only travel 10.4 miles if she has at the most and $40.03 to pay on the cab fare.

What exactly are rate or its unit?

When analyzing different types of numbers with distinct units, a pace seems to be a ratios that is employed. The unit rate, on the contrary hand, shows how many pieces of one quantity are equal to one item of another. When the rate's denominator is 1, we refer to the rate as a unit rate.

Briefing:

The flat rate charged by taxi = $6.75

Taxi fare for 1 mile = $3.20

Total money Lupita can spend = $40.03

Let Lupita travel x miles

Total charges = flat rate charge + taxi fare for each mile*distance travelled

40.03 = 6.75 + 3.20 * x

3.20 * x = 40.03- 6.75

3.20 * x = 33.28

x = 33.28/3.20

x = 10.4 miles

Lupita may only travel 10.4 miles assuming she has maybe about $40.03 to expend on the cab fare.

To know more about Rate visit:

https://brainly.com/question/29781084

#SPJ4

The complete question is-

Lupita rides a taxi that charges a flat rate of $6.75 plus $3.20 per mile. If the taxi charges Lupita $40.03 in total for her trip, how many miles is her ride? Enter your answer in the box as a decimal to the nearest tenth of a mile?

ACCESS MORE