A skier descends a mountain at an angle of 35.0º to the horizontal. If the mountain is 235 m long, what are the horizontal and vertical components of the skier's displacement?

Respuesta :

Opposite from the angle is 134.7905

Adjacent to the angle is 192.5007

Explanation:

It is given that,

Height of the mountain, h = 235 m

A skier descends a mountain at an angle of 35º to the horizontal, [tex]\theta=35^{\circ}[/tex]

We need to find the horizontal and vertical components of the skier's displacement.

Horizontal component, [tex]x=h\ cos\theta[/tex]                                    

[tex]x=235\ cos(35)=192.5\ m[/tex]          

Vertical component, [tex]y=h\ sin\theta[/tex]                                    

[tex]y=235\ sin(35)=134.79\ m[/tex]          

Hence, this is the required solution.                                                                                      

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico