Answer:
The answer is $682.80
Step-by-step explanation:
P = $400
rate = 7.25 or 0.0725
time = 7 years
n = 1
Compound interest formula is : [tex]P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]
Here n = 1
So, we will simply take [tex]P(1+r)^{t}[/tex]
Putting values in the formula we get,
[tex]400(1+0.0725)^{7}[/tex]
400(1.632) = $652.80