From this given scenario in the problem, the population after n years is equal to,
P(n) = P(1 + r)^(n/12)
a. After 27 years,
P(n) = P(1 + 0.18)^(27/12) = 1.45P
Therefore, after 27 years, the population will grow by 45.12%
b. After 12 years, it is given that the population will increase by 18%
c. If there are 200,000 people living in the city, the population after a year will be,
rate of change = (200,000)(1.18)^(1/12) - 200,000 = 2778
d. After 2 years,
rate of change = (200000)(1.18)^(2/12) - 200000 = 5594