Jillian1234
Jillian1234 Jillian1234
  • 27-02-2017
  • Mathematics
contestada

A dozen plain hats cost $3.60.What is the unit rate of a hat?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-02-2017
$0.30

Here's why:
3.60 30
--------- = -----
12 1

3.60 / 12 = .3
12 / 12 = 1
Answer Link

Otras preguntas

In what ways were monasteries very helpful during the medieval times?
The Persian wars began when Athens and Persia fought over control of?
what is the area of a circle with a radius of 4
The length of a rectangle is one more than twice its width. If the perimeter of the rectangle is 98 inches, what are the dimensions of the rectangle?
Fill two of the pools with water. Each pool will be filled to a depth of 5 feet. The other necessary dimensions are given below. • The isosceles triangle pool:
write down all the factor pairs of 48
Melissa bought a pencil for $0.34, an eraser for $0.22, and a notebook for $0.98. What is a reasonable estimate for the amount melissa spent?.
Why men and women could become victims of violence
Which sentence correctly substitutes the phrase in quotations? Yo busque "una pulsera" para Teresa. a. Yo la busque b. Yo lo busque c. Yo las busque d. Yo
The children of a colour-blind mother and a normal father will be [A] Normal daughters and sons[B] Normal sons and carrier daughters[C] Colour blind sons and ca