The chemist prepares a solution of calcium sulfate by measuring out 0.53 umol of calcium sulfate into a 350 ml volumetric flask and filling the flask to the mark with water. The concentration of a solution is 1.5 uM.
The concentration or molarity of a solution is defined as the number of moles present in the specific volume of a solution. It is calculated as
Concentration=moles/volume(in L)
The volume of a solution is in mL. Convert the given volume in L
350 ml×(1 L/1000 mL)=0.35 L
Plug the value of moles and volume in the formula
Concentration=0.53 umol/0.35 L
Concentration=1.51429 umol/L
Concentration=1.5 uM (∵M=mol/L)
Therefore, the concentration of a solution is 1.5 uM.
I have answered the question in general as given question is incomplete. The complete question is
a chemist prepares a solution of calcium sulfate by measuring out 0.53 umol of calcium sulfate into a 350 ml volumetric flask and filling the flask to the mark with water. calculate the concentration in uM of the chemist's calcium sulfate solution. round your answer to two significant digits.
To know more about concentrations
https://brainly.com/question/13872902
#SPJ4