when the three blocks in fig. 6-33 are released from rest, they accelerate with a magnitude of 0.500 m/s2. block t has mass m,, block 2 has 2m, and block 3 has zm.what is the coefflcient of kinetic friction between block 2 and the table?

Respuesta :

The coefficient of kinetic friction between block 2 and the table is μ = 0.296

Motion of blo.ck of mass M is,

T1 - Mg = Ma

T1 = M (a+g)

Equation of motion of block of mass 2M hanged at right side is,

2Mg -T1 = 2Ma

T2 = 2M (g-a)

The equation of motion of block of mass 2M on the table is,

T2 - T1 - f =2Ma

2M (g-a) - M(a+g) - μ (2Mg) = 2Ma

2g - 2a - a - g - 2μg = 2a

g - 3a - 2a = 2μg

μ = g - 5a / 2g

μ = 9.8 - 5(0800) / 2 (9.8)

The coefficient of kinetic friction μ = 0.296

The force preventing sliding against one another of solid surfaces, fluid layers, and material components is known as friction. [2] There are several kinds of friction:

Two solid surfaces in touch are op.posed to one another's relative lateral m0tion by dry friction. Dry friction is further separated into kinetic friction between moving surfaces and static friction (sometimes known as "stiction") between non-moving surfaces. Dry friction typically results from the interplay of surface characteristics known as asperities, with the exception of atomic or molecular friction.

Learn more about friction here:

https://brainly.com/question/13000653

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico