Respuesta :
Part a: The contribution margin per unit is $13.64 per unit and the contribution margin ratio is 0.62
Part b: The sales revenue needed to break even is $12,903,226.
Part c: The sales revenue needed to earn a target profit of $245,000 is $13,298,387
Part d: The contribution margin per unit is $15.14 per unit, the contribution margin ratio is 0.6443, the sales revenue needed to break even is $12,416,576 and the sales revenue needed to earn a target profit of $245,000 is $12,796,834
Under cost-volume-profit (CVP) analysis, all costs are classified as either variable or fixed. When costs are classified like this, break-even and target-profit analyses can be conducted. The break-even point is the same as the target profit analysis where the profit is zero. The break-even point and target profit can be expressed in sales revenue or units sold.
Part a:
Contribution Margin per Unit
The contribution margin per unit is calculated using the following formula.
Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
To calculate the variable cost per unit, use the following formula.
Variable cost per unit = Total variable costs / Units sold
Variable cost per unit = $1,086,800 / 130,000 units = $8.36 per unit
Contribution margin per unit = $22 per unit - $8.36 per unit = $13.64 per unit
Contribution Margin Ratio
The contribution margin ratio is calculated using the following formula.
Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit
Contribution margin ratio = $13.64 per unit / $22 per unit = 0.62
The contribution margin ratio is 0.62.
Part b:
The break-even point is sales revenue is calculated using the following formula.
Break-even sales revenue = Total fixed costs / Contribution margin ratio
Break-even sales revenue = $8,000,000 / 0.62 = $12,903,226
The sales revenue needed to break even is $12,903,226.
Part c:
The sales revenue needed to earn a target profit is calculated using the following formula.
Sales revenue = (Total fixed costs + Target profit) / Contribution margin ratio
Sales revenue = ($8,000,000 + $245,000) / 0.62 = $8,245,000 / 0.62 = $13,298,387
The sales revenue needed to earn a target profit of $245,000 is $13,298,387.
Part d:
Contribution Margin per Unit
The selling price increased but there is no change to the variable cost per unit or the total fixed costs.
Contribution margin per unit = $23.50 per unit - $8.36 per unit = $15.14 per unit
The contribution margin per unit is $15.14 per unit.
Contribution Margin Ratio
Contribution margin ratio = $15.14 per unit / $23.50 per unit = 0.6443
The contribution margin ratio is 0.6443.
Break-even Sales Revenue
Break-even sales revenue = $8,000,000 / 0.6443 = $12,416,576
The sales revenue needed to break even is $12,416,576.
Sales Revenue for a Target Profit
Sales revenue = ($8,000,000 + $245,000) / 0.6443 = $8,245,000 / 0.6443 = $12,796,834
The sales revenue needed to earn a target profit of $245,000 is $12,796,834.
Learn more about revenue:
https://brainly.com/question/8645356
#SPJ4