Therefore, the number of ²³⁹Pu atoms in 1.0 mm diameter particle is 2.6*10⁷
The half-life of the is ²³⁹Pu=2400 yrs
The radius of soot particles is r =1*10⁻⁶m/0=0.5*10⁻⁶m
The density of Plutonium is ρ=19800kg/m³
The number of ²³⁹Pu atoms in a diameter particle is
N=(m/Ma)Na
=ρ4πr³Na/3Ma
Substitute the given values to get number of atoms in particle
N=19.8*4π*(0.5*10⁻⁶)³*6.02*10²³/3*239*10⁻³
=2.6*10⁷
Learn more about atoms here:
https://brainly.com/question/19937820
#SPJ4