Using the given function, the income for day 31 is
the total Income for working 31 days is
Using the given function an = a1 (r)^n-1
where
a1 = first day = 1
r = common ratio = 2
The income on day 31, n = 31
= 1 * 2^(31 - 1)
= 2^30
= 1,073,741,824 cents
= $10,737,418.24
Total Income for working 31 days n = 31
Using Sn= a1 (1-r^n) / 1 - r
Sn = (1 * (1 - 2^31)) / (1 - 2)
Sn = (1 - 2^31)) / - 1
Sn = (1 - 2147483648) /-1
Sn = 2147483647
Sn = 2,147,483,647 cents
Sn = $21 474 836.47
Learn more about geometric progression at:
https://brainly.com/question/12006112
#SPJ1