a. Kiyara's Share of income is 50% of $332,000 = $166,000
Max qualified business deduction is = 20% of $166,000 = $33,200
b.Kiyara's Share of income is 50% of $332,000 = $166,000
Net investment income tax liability = $166,000 * 3.8% = $6,308
c.Kiyara does not earn self-employment taxable income from Jazz Corp. as Kiyara does not do any work for Jazz Corp
So Self employment tax liability is 0.
d.Additional medicare tax liability = $282,000 - $200,000 = $82,000 * 0.9% = $738
Learn more about deduction here
https://brainly.com/question/4708897
#SPJ4