The 95% confidence interval for the slope is (0.594, 0.816)
From the table, we have the following parameters
b = 0.704 --- the slope
sb = 0.049 --- the standard error of the slope
n = 10 -- the sample size
The degree of freedom is calculated using
df = n = 2
So, we have:
df = 10 - 2
df = 8
At 95% confidence interval, and degrees of freedom of 8;
The critical value is:
[tex]t _\frac{\alpha}{2} = 2.31[/tex]
The confidence interval is then calculated as:
CI = (b+/-Sb * tα/2)
This gives
CI = (0.704 +/- 0.049 * 2.31)
CI = (0.704 +/- 0.113)
Split
CI = (0.704 - 0.113, 0.704 + 0.113)
CI = (0.591, 0.817)
Hence the answer is, the 95% confidence interval is (0.591, 0.817).
To learn more about intervals click here https://brainly.com/question/28272404
#SPJ4