98 % confidence interval for the proportion of all adults in the United States who exercise on a regular basis is 0.440 < P < 0.619.
What does a statistical random sampling entail?
P = x/n
= 89/168
= 0.53
α= 0.02
∴Zc = Zi - α/2
= 2.326
Now, C.I = P ± Zc * √[P(1-P)/n]
= 0.5 ± 2.326 * √[(0.53(1-0.53)) / 168
= (0.440, 0.619)
∴98% C.I. = 0.440 < P < 0.619
Hence, 98 % confidence interval for the proportion of all adults in the United States who exercise on a regular basis is 0.440 < P < 0.619.
To know more about confidence interval check the below link:
https://brainly.com/question/15712887
#SPJ4