A force of 5. 0 n moves a 6. 0 kg object along a rough floor at a constant speed of 2. 5 m/s. (a) how much work is done in 25 s? (b) what power is being used? (c) what force of friction is acting on the object?.

Respuesta :

Total work done by 5N force is 312.5 J.

Speed of object = 2.5 m/s

Time the object moves = 25 s

Since no acceleration is given,

Distance = Speed * Time

Distance = 2.5 * 2.5

Distance = 6.25

i.e Distance travelled by the block is 62.5m.

F= Force on object = 5N

Work done = Force * Displacement

W = F * S

W = 5 * 62.5

W = 312.5 J

Total work done by 5N force is 312.5 J.

To know more about work visit:

https://brainly.com/question/16873466

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico