When Wayne sells the building, his net profit will be about $606,000 (assumed he has kept his apartment complex consistently three-quarters filled).
The total amount of money a business earns each year through the sale of all of its products, services, assets, and capital is referred to as annual revenue. We don't include in any of your costs when calculating your annual revenue. In income statements, the word "sales" is often used to denote revenue.
Net profit, which is the same as net income, is the amount that a business keeps after all costs have been paid. The cost of regular business operations, taxes, and depreciation are deducted from the total. The "bottom line," also known as a company's net profit, is a reliable predictor of how profitable the enterprise will be.
Initially, ascertain the annual revenue provided by:
Annual Revenue = Month's Rent X No. of Rooms X No. of months X Three-quarters
Annual Revenue = 495 X 20 X 12 X (3/4) = $89100
Total Profit = (Annual Revenue - Annual Cost) X (Number of years)
= (89100 - 26400) X 15
= $940500
Now, the following formula calculates Wayne's net profit when he sells the building:
Net Profit = Value of the building at the end of the 15th year + Total profit from renting - Cost of the building
Net Profit = 424490.38 + 940500 - 759000 = 605990.38
Net Profit = $606000 (approx.)
Learn more about net profit: https://brainly.com/question/18703681
#SPJ4