A 5. 00-m-long ladder, weighing 200 n, rests against a smooth vertical wall with its base on a horizontal rough floor, a distance of 1. 20 m away from the wall. The center of mass of the ladder is 2. 50 m from its base, and the coefficient of static friction between the ladder and the floor is 0. 200. How far up the ladder, measured along the ladder, can a 600-n person climb before the ladder begins to slip?.

Respuesta :

Ladder Diagram is a graphical programming language that you use to develop software for programmable logic controllers (PLCs).

What is a ladder used for?

  • A ladder is a piece of equipment consisting of repeated bars or steps (rungs) between two upright lengths of metal, wood, or rope, used for climbing up or down something.
  • Choosing the Right Ladder. Ladders are built from one of three basic materials; wood, fiberglass and metal (aluminum).
  • Ladder diagrams are specialized schematics commonly used to document industrial control logic systems. They are called “ladder” diagrams because they resemble a ladder, with two vertical rails (supply power) and as many “rungs” (horizontal lines) as there are control circuits to represent.
  • Maintain a 3-point contact (two hands and a foot, or two feet and a hand) when climbing/ descending a ladder. Stay near the middle of the ladder and face the ladder while climbing up/down. Use a barricade to keep traffic away from the ladder. Keep ladders free of any slippery materials.

0.488  m  

If θ be the angle ladder makes with the plane

cos θ = 1.2 / 5

Tan θ = 4.04

Let the height a person of weight 600 N  can climb be h from the ground .Distance from the base point  where ladder touches the floor  = h / tanθ

= h / 4.04

Total reaction force = total downward force

R = 200 + 600

800 N

Frictional force = μ R

= .2 x 800

= 160 N

Taking moment of force about the point on the ladder  where it  touches the floor  and balancing them

200 x 1.2 x .5 + 600 x   h / tanθ  = μ R x  1.2 / tanθ ( reaction  at the top point of ladder where it touches the wall is  R₁ and

R₁ =μ R   )

= 200 x 1.2 x .5 + 600 x   h / tanθ  = 160 x 1.2 / tanθ

120  - 600 h / 4.04 = 47.52

120 - 47.52 = 600 h / 4.04

72.48= 148.51 h

h = 0.488  m  

=

To learn more about ladder refer to:

https://brainly.com/question/13800329

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS