5 g of gold and 25 g of silver are mixed to form a single-phase ideal solid solution. (a) how many moles of solution are there? (b) what are the mole fractions of gold and silver?

Respuesta :

The moles of the solution are 0.256 mol. the mole fraction of gold 0.097 and the mole fraction of silver is 0.902.

given that :

mass of gold = 5 g

mass of silver = 25 g

molar mass of gold = 196.9 g/mol

molar mass of silver = 107.8 g/mol

a) moles of gold = mass / molar mass

                        = 5 / 196.9

                        = 0.025 mol

moles of silver = mass / molar mass

                        = 25 / 107.8

                        = 0.231 mol

total moles of solution = 0.025 + 0.231 = 0.256 mol.

b) mole fraction of silver = 0.231 / 0.256

                                        = 0.902

mole fraction of gold = 0.025 / 0.256

                                   = 0.097

To learn more about moles here

https://brainly.com/question/26416088

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico