According to the energy conservation principle, the glass casserole dish loses -25.2 kJ of heat energy.
Energy is neither created nor destroyed in an isolated system, according to the concept of energy conservation, even though it can change form. According to the aforementioned law, heat lost by the dish equals heat absorbed by the water. The following formula is used to determine how much heat is involved: Mass times specific heat capacity times temperature change equals the amount of heat. Temperature change = 50 - 110 = -60 K Glass dish mass = 0.5 kg = 500 g Specific heat capacity of glass = 0.84 J/g/K Heat lost is equal to 500 * 0.84 * (-60) = -25200 J. As a result, the glass casserole dish has lost -25.2 kJ of heat energy.
Learn more about heat energy at:
https://brainly.com/question/2381745
#SPJ4