A current of 1.26 A is passed through an electrolytic cell containing a dilute sulfuric acid solution for 7.44 hr. Write the half-cell reactions and calculate the volume of gases generated at STP.

Respuesta :

The volume of gas is 14.7 litres.

What is volume?

volume is a measure of occupied three dimensional space.

Sol-Balanced chemical reaction: C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O.

m(C₃H₈-propane) = 5.53 g.

n(C₃H₈) = m(C₃H₈) ÷ M(C₃H₈).

n(C₃H₈) = 5.53 g ÷ 44.1 g/mol.

n(C₃H₈) = 0.125 mol.

From chemical reaction : n(C₃H₈) : n(O₂) = 1 : 5.

n(O₂) = 0.625 mol.

T = 25° = 298.15K.

p = 1.04 atm.

R = 0.08206 L·atm/mol·K.

Ideal gas law: p·V = n·R·T .

V(O₂) = n·R·T / p.

V(O₂) = 0.625 mol · 0.08206 L·atm/mol·K · 298.15 K / 1.04 atm.

V(O₂) = 14.7 L.

To know more about volume click-

https://brainly.com/question/23963432

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS