a) The difference between carrier's highest data speed and the mean of all 50 data speeds is of: 54.62 Mbps.
b) This difference represents 1.54 standard deviations.
c) The z-score is of z = 1.54.
d) The carrier's highest data speed is not significant, as it is less than 2 standard deviations from the mean.
The parameters to this problem are given as follows:
Hence the difference between carrier's highest data speed and the mean of all 50 data speeds is obtained as follows:
72.6 - 17.98 = 54.62 Mbps.
Then we calculate the z-score, which is the division of this difference by the standard deviation, giving how many standard deviations the data is from the mean.
z = 54.62/35.53
z = 1.54
Hence the measure is 1.54 standard deviations from the mean, which is not unusual, as it is less than 2 standard deviations from the mean.
More can be learned about z-scores at https://brainly.com/question/25800303
#SPJ1