Answer:
24
Step-by-step explanation:
You want the number of students in Ms. Perror's class if the 18 boys are 75% of the students.
Let s represent the number of students in the class. Then 75% of the students will be ...
0.75s = 18
s = 18/0.75 = 24
The total number of students in Ms. Perror's class is 24.
__
Additional comment
The mental arithmetic can be easier if you convert the percentage to a fraction. 75% = 75/100 = 3/4. Then s = (4/3)(18) = 4(18/3) = 4(6) = 24.