A mass on the end of a length of rope is being swung in a circle of radius 3.2 m at an angular velocity of 0.71 rad/s. How fast is it moving?​

Respuesta :

Answer:

[tex]\huge\boxed{\sf v = 2.27\ m/s}[/tex]

Explanation:

Given data:

Angular velocity = ω = 0.71 rad/s

Radius = r = 3.2 m

Required:

Linear velocity = v = ?

Formula:

v = rω

Solution:

v = (3.2)(0.71)

v = 2.27 m/s

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico