Gas station A sells gasoline at a lower rate. Its price is $3.05 per gallon
In order to determine which gas station sells gasoline at a lower rate, we need to calculate the price of one gallon at each gas station using the given information.
Given that:
For Gas station A, the price of 3 gallons is 9.15, so we can calculate the price of 1 gallon as:
price of 1 gallon = 9.15/3 = $3.05
For Gas station B, the equation that represents the price, p, for gallons, g, of gasoline as p = $3.08g. To calculate the price of 1 gallon, substitute g = 1 into the equation:
p = $3.08g
price of 1 gallon = $3.08 × 1 = $3.08
The price of 1 gallon in Gas station A ($3.05) is less than the price of 1 gallon Gas station B ($3.08).
Therefore, Gas station A sells gasoline at a lower rate. Its price is $3.05 per gallon. Option C is the answer
Learn more about rate on:
https://brainly.com/question/19493296
#SPJ1