3.648 liters of volume in gas would be produced by the complete reaction of solid at STP according to the reaction as 1 mole of an ideal gas has a volume of 22.4 L at STP.
The given reaction is
[tex]2 Al(s) + 6 HCl (aq)[/tex] = [tex]2AlCl[/tex]₃([tex]aq[/tex])[tex]+H[/tex]₂([tex]g[/tex])
1mole of ideal gas is 22.4L
Here we have to convert the mass of Al to moles.
We know, Number of moles = Mass/Molar mass
Mass of Al = 2.93 g
Molar mass of Al = 26.98 g
Therefore, No. of moles = 2.93 g/26.98 g = 0.108 moles
The molar ratio of Al to H₂ is 2:3
As, 2 moles of Al can produce 3 moles of H₂
Then, 0.108 moles of Al can produce
(0.108 × 3)/ 2
= 0.163 moles of H₂
Now by applying the Ideal Gases Law to calculate the volume that is been produced throughout the reaction at STP ,
The standard temperature is 273 K (0° Celsius or 32° Fahrenheit) and the standard pressure is 1 atmosphere.
1 atm × V = 0.163 mol × 0.082L.atm(mol.K)⁻¹ × 273K
Hence,
V = (0.163 mol × 0.082 L.atm(mol.K)⁻¹ × 273K) / 1atm
V = 0.013366 × 273
Therefore, the Volume is 3.648 L
In chemistry, STP stands for Standard Temperature and Pressure. STP is most commonly used when doing gas calculations. B. Gas Density. The standard temperature is 273 K (0° Celsius or 32° Fahrenheit) and the standard pressure is 1 atmosphere. This is the freezing point of pure water at atmospheric pressure at sea level.
Can learn more about volume of gas from https://brainly.com/question/14623879
#SPJ4