suppose you exert a force of 180 n tangential to a 0.280-m-radius 75.0-kg grindstone (a solid disk). (a)what torque is exerted? (b) what is the angular acceleration assuming negligible opposing friction? (c) what is the angular acceleration if there is an opposing frictional force of 20.0 n exerted 1.50 cm from the axis?

Respuesta :

Torque is exerted as α = 17.14 rad/s²

Force on grindstone, F = 180 N

Radius of grindstone, r = 0.28 m

Mass of grindstone, m = 75 kg

The grindstone's angular acceleration must be determined. The relationship between torque and angular acceleration in rotational motion is given by

τ = I * α

α = τ/I

I represents the solid disk's

I = 1/2mr²

τ is the Torque exerted τ = F × r

α = F × r/1/2mr²

α = 2F/ mr

α = 2×180N/75kg×0.28 m

α = 17.14 rad/s²

Does friction affect the angular acceleration?

In short, rolling is maintained even as the body accelerates in rotation because friction moderates an increase in angular acceleration caused by net torque through a two-pronged action.

To know more about Torque visit:-

https://brainly.com/question/6855614

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico