n the bohr model of the hydrogen atom an electron is pictured rotating in a circle (with a radius of 0.5 x 10-10 m) about the positive nucleus of the atom. the centripetal force is furnished by the electric attraction of the positive nucleus for the negative electron. how large is this force if the electron is moving with a non-relativistic speed that is 0.72% of c (3x108 m/s)? give the result in nanonewtons (nn

Respuesta :

The electron motion current, measured in mA, is 1.12.

What is Bohr model?

The Bohr model, often referred to as the Rutherford-Bohr model, is a system in atomic physics that consists of a compact, dense nucleus surrounded by circling electrons, much like the Solar System's structure, but with attraction brought on by electrostatic forces as opposed to gravity. Niels Bohr and Ernest Rutherford proposed it in 1913.

The electron can only move in circular orbits around the nucleus, each with a specific permitted radius, according to Bohr's structural model of the hydrogen atom. Normally, the orbiting electron does not emit electromagnetic radiation, but it does so when it changes orbits.

Bohr's hydrogen model is based on the nonclassical premise that electrons move in particular shells or orbits around the nucleus.

[tex]&\text { Speed }=2.2 \times 10^6 \\[/tex] is

[tex]&\text { radius }=5 \times 10^{-11} \mathrm{~m} \\[/tex]

[tex]&\text { time taken }=\frac{2 \pi \mathrm{r}}{\text { speed }} \\[/tex]

[tex]&=\frac{2 \times \pi \times 5 \times 10^{-11}}{2.2 \times 10^6} \\[/tex]

[tex]&=\frac{2 \times 22 \times 10 \times 5 \times 10^{-11}}{7 \times 22 \times 10^6} \\[/tex]

[tex]&=\frac{10}{7} \times 10^{-16} \\[/tex]

[tex]&\text { Current } \frac{\mathrm{q}}{\mathrm{t}}\left(1 \mathrm{e}=1.6 \times 10^{-19} \mathrm{C}\right) \\[/tex]

[tex]&=\frac{1.6 \times 10^{-19}}{10 \times 10^{-16}} \times 7[/tex]

[tex]&=\frac{1.6}{100} \times 10^{-3} \times 7 \\[/tex]

[tex]&=112 \times 10^{-5} \mathrm{~A} \\[/tex]

[tex]&=112 \times 10^{-5} \times 1000 \mathrm{~mA} \\[/tex]

[tex]&=1.12 \mathrm{~mA}[/tex]

Hence, 1.12mA

The complete question is :

In the Bohr model of hydrogen atom, the electron is pictured to rotate in a circular orbit of [tex]&\text { radius }=5 \times 10^{-11} \mathrm{~m} \\[/tex] at a  [tex]&\text { Speed }=2.2 \times 10^6 \\[/tex]. What is the current associated with electron motion in mA?

To learn more about Bohr model, refer to:

https://brainly.com/question/1402660

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico