The value of the property, plan and equipment is important for estimating the current, short run and long run capital requirements of the firm for a given period using the ratios.
Forecasted PP&E = Forecasted Revenues/Capital Assets - Depreciation
=4600/3.2 - 800
=637.5
Therefore, forecasted PP&E= $637.5
Learn more about this question at brainly.com/question/29451729
#SPJ4