ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

True/False: Prokaryotic celled organisms are multicellular.
0. Though the colonists were on the western side of the Atlantic, they were still ____.
True or False: The Caddo had a social system based on status on rank.
Writedialogue betweentwo friends discussinginfluence of social problems ​
select the correct answer​
what are ateez fans are called
Which statement is incorrect as the function of Nyaya Panchayat? (a) It maintains village schools (b) It runs health centres (c) It gives loans to the farmers (
We don't know much about Islamic history because
What is the relationship between <1 and <8 ? Answer choices •Vertical angles •Corresponding angles •Alternate interior Angles •Alternate exter
Writedialogue betweentwo friends discussinginfluence of social problems ​