ElissaH773793 ElissaH773793
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

x is inversely proportional to y, and x = 18 when y = 4. a. Write an equation relating x and y b. Find x when y = 30

Respuesta :

ValenciaK295110 ValenciaK295110
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} a)\text{ xy = 72} \\ b)\text{ x = 2.4} \end{gathered}[/tex]

Here, we want to solve a proportional relationship problem

a) We have the proportion as follows;

[tex]\begin{gathered} x\propto\frac{1}{y} \\ \\ k\text{ as constant} \\ \\ k\text{ = xy} \\ \\ \text{for x = 18 and y = 4} \\ \\ k\text{ = 18}\times4\text{ = 72} \\ xy\text{ = 72} \end{gathered}[/tex]

b) X, when y = 30

[tex]\begin{gathered} xy\text{ = 72} \\ x\text{ = }\frac{72}{y} \\ x\text{ = }\frac{72}{30} \\ x\text{ = 2.4} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A house on stilts would be good to build? A.near a river. B.in a city. C.in the mountains. D.on the prairie.
Which unit is not a measurement of volume? cm L ml cm3
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Completa la oración siguiente. Mi madre va a _______ mi vestido. Es demasiado (too) largo.
is poverty no longer a problem in latin america T/F
Which is an example of reflection
Which ocean zone receives the most amount of sunlight? Bathypelagic zone abyssopelagic zone epipelagic zone mesopelagic zone
Why were slaves not allowed to gather in large groups
Can someone please tell me how to update my macbook air version of chrome (I will give 60 points) and brainliest
What is the are of a triangle (picture provided)
A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9. What is the unit price of the turkey in the package