darrelldowns
darrelldowns darrelldowns
  • 02-11-2022
  • Mathematics
contestada

Julia bought 32 bananas for $16. How many can Meg buy if she has $4?​

Respuesta :

SageMinimumWage
SageMinimumWage SageMinimumWage
  • 02-11-2022

Answer:

2 bananas

Step-by-step explanation:

First, determine how much the cost for 1 banana is by dividing 32 divided by 16, which is equal to 2.

since 1 banana is $2, we must multiply by 2 to determine how much the cost is for $4 worth of bananas,

the final result comes out to be $4 for 2 bananas.

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

what is 5 divided by n plus 3
What substance is acting as the Brønsted-Lowry base in the forward reaction below? H2O + NH3 yields NH4+ + OH-
1/3(1−1/4)exponent 2
Compare the mostly likely cause of death for an individual born in 1900and an individual born in 2006
How are human beings and chimpanzees phylogenetically related?
necesito una fabula con moraleja
what is the average rate of change for f(x)=x^2 9x=18 from x= -10 to x=10
what is the value of 54 – 4a^2 3b^3 when a = -2 and b = 4? 4. solve the equation for b:
Type of Democracy where citizens are involved in day-to-day government is ____________.
absolute value of -|-2|