AnthonyMcrae22 AnthonyMcrae22
  • 19-02-2017
  • Mathematics
contestada

2 bags of dog food cost 4.50 how much would you spend on 6 bags

Respuesta :

TheaMusic
TheaMusic TheaMusic
  • 19-02-2017
Well 4.50/2 is 2.25 so 2.25 x 6 = 13.50
Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-02-2017
Cost of 2 bags = 4.50
Cost of 1 bag = 4.50/2 = 2.25

Now, for 6 bags it costs = 2.25 * 6 = 13.5

In short, Your Answer would be $13.5

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The Johnson family has three sons, Billy, Tommy, and Bobby.  Billy is as old as Tommy and Bobby together.  Last year, Tommy was twice as old as Bobby was.  In t
Simplify 10-3x-13+5x
rian is thinking of taking a job as a waiter. What is an associated monetary cost that he should consider?
WHAT IS 18.6 ROUNDED TO THE NEAREST TENTH
what are some positive and negative events of the trustee period in Georgia?
What does the position of the west bastion of the actual site of the Jamestown indicate?
The depth of water behind the Hoover Dam is 220 m. Find the water pressure at the base of this dam.
what is 3/10 of 11/24
What was the first act that the Parliament passed in an attempt to raise revenue by taxing the American colonists?
What percent of 150 is 350