armahho2ndria armahho2ndria
  • 19-02-2017
  • Mathematics
contestada

Christina goes shopping on monday. she has $50. after buying 10 water bottles for gifts, she had $5 left.how much did each water bottle cost?

Respuesta :

pandaandy
pandaandy pandaandy
  • 19-02-2017
$4.50

50-5=$45 spent on water
45/10=$4.50 each bottle
Answer Link

Otras preguntas

A blank operates as a standalone device and is shared by multiple users
OVERDUE 3 DAYS LATE HURRY HURRY HURRY Hurry! the table shows the input and output of a function. Input 3 5 4 7 Output 6 11 11 21 (a) Explain what makes
What are your thoughts about child safety?
Pleaseee help mee its the last one
Robert is hosting a backyard barbecue. He uses a charcoal fire to grill the chicken. The chicken cooks, but it never touches the fire directly. What energy tran
What is the weight of a ring tailed lemur that has a mass of 10 kg? Use w = mg (g = -9.8 m/s^2) 98 oz 1.02 N 98 N None of these
HELP PLEASE!! What are the domain and range of each relation? Drag the answer into the box to match each relation
A painter uses 1.2 liters of the paint to cover 1m2 of the wall. How much paint will he need to cover 5.8m2?
Math help? Will reward brainliest! △QRS is rotated about point P to △Q′R′S′ . Which statements are true about the pre-image and image? Select each correct answ
what is 1830 military time transferred into traditional time