The frequency table shows the distribution of 1,200 spercent, what percentage of females are freshmen ct a high school. To the nearesthomores?

Answer
50%
Step-by-step explanation
From the frequency table, the number of freshmen and sophomore females is 296 (= 134 + 162).
The total number of females is 592.
Then, 592 represents 100%. To find what percentage, x, represents 296 we can use the next proportion:
[tex]\frac{592\text{ students}}{296\text{ students}}=\frac{100\text{ \%}}{x\text{ \%}}[/tex]Solving for x:
[tex]\begin{gathered} 592\cdot x=100\cdot296 \\ x=\frac{29600}{592} \\ x=50\text{ \%} \end{gathered}[/tex]