Hello someone please teach me how to do the last three questionda is HCI b is Na2Co3 and c is 8 moles NaCi

Answer:
d) 464g of NaCl.
e) 424g of the excess reactant.
f) 106g of Na2CO3 remain in excess.
Explanation:
d) From part c, we know that 8 moles of NaCl can be produced. To calculate the grams of NaCl we have to convert the 8 moles to grams, using the molar mass of NaCl:
- NaCl molar mass: 58g/mol
- Conversion:
[tex]8moles*\frac{58g}{1mole}=464g[/tex]So, 464g of NaCl can be produced.
e) We know from part b hat the excess reactant is Na2CO3. From the balanced reaction, we know that 2 moles of HCl react with 1 mole of Na2CO3, so with the 8 moles of the limiting reactant, we can calculate the moles of Na2CO3 that will be needed:
[tex]\begin{gathered} 2molesHCl-1moleNa_2CO_3 \\ 8molesHCl-x=\frac{8molesHCl*1moleNa_2CO_3}{2molesHCl} \\ x=4moleNa_2CO_3 \end{gathered}[/tex]So, only 4 moles of the excess reactant will react. We can calculate tce grams using the molar mass of Na2CO3:
- Na2CO3 molar mass: 106g/mol
- Conversion:
[tex]4moles*\frac{106g}{1mole}=424g[/tex]Finally, 424g of the excess reactant react.
f) To calculate the grams of the excess reactant that reman inexcess, it is necessary to convert the 5 moles to grmaams, using the molar mass of Na2CO3:
- Conversion:
[tex]5moles*\frac{106g}{1mole}=530g[/tex]Now we have to subtract the 530g minus the 424g that reacted of Na2CO3:
530g-424g=106g
Finaly, 106 ofNa2CO3r emain in ecxcess.