First, let's calculate the total price without discount or taxes:
[tex]\begin{gathered} C=2\cdot24.99+3\cdot48\\ \\ C=193.98 \end{gathered}[/tex]Now, to apply a discount of 8%, we can multiply the cost by 92%, that is, 0.92:
[tex]\begin{gathered} C^{\prime}=0.92C\\ \\ C^{\prime}=0.92\cdot193.98\\ \\ C^{\prime}=178.46 \end{gathered}[/tex]And then, to apply a tax of 7%, we can multiply the cost by 107%, that is, 1.07:
[tex]\begin{gathered} C_{final}=1.07C^{\prime}\\ \\ C_{final}=1.07\cdot178.46\\ \\ C_{final}=190.95 \end{gathered}[/tex]Therefore the correct option is A.